Caravana filmului românesc la Oneşti

Pentru al treilea an consecutiv, „Caravana filmului românesc – Capodopere ale cinematografiei naţionale” ajunge la Oneşti, în perioada 3 – 9 august a.c.

Programul va fi unul complex, cu proiecţii atât în aer liber (pe platoul din faţa Primăriei Municipiului Oneşti, cu începere de la ora 21.00), cât şi în interior, la Biblioteca Municipală „Radu Rosetti” (cu începere de la orele 10.00, 12.00, şi 18.00).

Pe parcursul a şapte zile, vor fi prezentate 25 de titluri, cinefilii fiind invitaţi să urmărească o bogată selecţie de filme, de la producţii clasice la filme contemporane, de la comedie la dramă, de la film istoric la filme pentru copii.

Va fi o săptămână dedicată exclusiv filmului românesc, o săptămână în care spectatorii se pot întâlni cu mari capodopere ale cinematografiei naţionale precum „Mihai Viteazul”, „Ciuleandra”, „Nea Mărin miliardar”, în regia lui Sergiu Nicolaescu, dar şi cu cele mai recente producţii româneşti, lansate anul acesta:

„Live”, regia: Vlad Păunescu, „Doar cu buletinul la Paris”, regia: Şerban Marinescu, „Cel ales”, regia Cristian Comeagă, programul proiecţiilor în aer liber fiind completat de filmul lui Horaţiu Mălăele, „Nunta mută”.

Şi, pentru ca sărbătoarea filmului românesc să fie completă, spectatorii din Oneşti se pot întâlni, în faţa ecranului, cu invitaţii speciali ai „Caravanei” de anul acesta: Dorel Vişan, Mircea Diaconu, Horaţiu Mălăele, Bogdan Stanoevici, Nicodim Ungureanu şi regizorul Şerban Marinescu.

Accesul publicului este liber la toate proiecţiile.

Caravana filmului românesc” este un proiect iniţiat şi derulat de Asociaţia CineCultura şi MDV Audio Studio, la Oneşti fiind organizat cu sprijinul Primăriei Municipiului Oneşti.

Programul complet al proiecţiilor este următorul:

Caravana filmului românesc – Capodopere ale cinematografiei naţionale

Oneşti, 3 – 9 august 2015

Proiecţii în aer liber – Platoul din faţa Primăriei

 

Luni, 3 august, ora 21.00:  “Mihai Viteazul

Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Titus Popovici;

Cu: Amza Pellea, Ilarion Ciobanu, Florin Piersic, Ion Besoiu, Mircea Albulescu, Ioana Bulcă, Irina Gărdescu, Olga Tudorache

Marţi, 4 august, ora 21.00:  “Ciuleandra

Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Anusavan Salamanian, Sergiu Nicolaescu;

Cu: Ion Riţiu, Anca Nicola, Ştefan Iordache, Gheorghe Cozorici, Gilda Marinescu

Miercuri, 5 august, ora 21.00:  “Nea Marin Miliardar 

Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariu: Vintilă Corbul, Eugen Burada, Amza Pellea;

Cu: Amza Pellea, Draga Olteanu Matei, Jean Constantin, Ştefan Mihăilescu Brăila,  Sebastian Papaiani, Stela Popescu, Ștefan Bănică, Puiu Călinescu, Hamdi Cerchez, Petre Lupu, Mihai Mălaimare, Rodica Mandache, Camelia Zorlescu, George Paul Avram, Rudi Rosenfeld, Victor Ștrengaru, Colea Răutu, Mircea Albulescu, Vladimir Găitan, Gil Dobrică, Alexandru Dobrescu, Dan Tufaru

Joi, 6 august, ora 21.00:  Live

Regia: Vlad Păunescu; Scenariul: Mihai Mănescu, Vlad Păunescu;

Cu: Rodica Lazăr, Tudor Chirilă, Crina Tofan, Ioana Blaj, Constantin Chiriac, Catrinel Dumitrescu, Adrian Titieni, Doru Ana, Claudiu Bleonț, Mircea Badea, Andrei Huțuleac, Valentin Teodosiu, Vladimir Găitan, Alexandru Bindea, Mihai Dinvale

Vineri, 7 august, ora 21.00:   “Doar cu buletinul la Paris 

Regia: Şerban Marinescu; Scenariul: Şerban Marinescu, Denis Dinulescu;

Cu: Mircea Diaconu, Dorel Vişan, Răzvan Vasilescu, Florin Zamfirescu, Nicodim Ungureanu, Adrian Titieni, Rodica Lazăr, Anca Sigartău, Cecilia Bârbora

Invitaţi speciali: MIRCEA DIACONU, DOREL VIŞAN, ŞERBAN MARINESCU

Sâmbătă, 8 august, ora 21.00:  “Nunta Muta

Regia: Horaţiu Mălăele; Scenariul: Adrian Lustig, Horaţiu Mălăele;

Cu: Victor Rebengiuc, Meda Victor, Tamara Buciuceanu, Valentin Teodosiu, Alexandru Potocean, Luminița Gheorghiu, Dan Condurache, George Mihăiță, Ovidiu Niculescu, Șerban Pavlu, Anca Sigartău, Gabriel Spahiu, Doru Ana, Tudorel Filimon, Dana Dogaru, Mariana Mihuț, Marius Chivu, Alexandru Bindea, George Ivașcu, Ioana Anastasia Anton, Vasile Albineț

Invitat special: HORAŢIU MĂLĂELE

Duminică, 9 august, ora  21.00: Cel ales  

Scenariul şi regia: Cristian Comeagă;

Cu: Bogdan Stanoevici, Laura Cosoi, Nicodim Ungureanu, Olimpia Melinte

Invitaţi speciali:  BOGDAN STANOEVICI şi NICODIM UNGUREANU

 

Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”

Proiecţii în interior

Marţi, 4 august:

Ora 10.00: “Un saltinbanc la Polul Nord 

Regia: Elisabeta Bostan; Scenariul: Vasilica Istrate;

Cu: Octavian Cotescu, Carmen Galin, Aurel Iosefini, Adrian Vâlcu, Gina Patrichi, Violeta Andrei, Dem Rădulescu, Rudy Rosenfeld, George Mihăiţă, Angela Moldovan

Ora 12.00: “Primavara bobocilor” 

Regia: Mircea Moldovan; Scenariul: Petre Sălcudeanu;

Cu: Dem Rădulescu, Tamara Buciuceanu-Botez, Horaţiu Mălăele, Anda Onesa, Tora Vasilescu, Ovidiu Schumacher, Paul Lavric, Ana Ciontea, Aristide Teică

Ora 18.00: “Felix si Otilia”

Regia: Iulian Mihu; Scenariu: Ioan Grigorescu;

Cu: Sergiu Nicolaescu, Gheorghe Dinică, Julieta Szönyi, Gina Patrichi, Clody Bertola, Ovidiu Schumacher

Miercuri, 5 august:

Ora 10.00: “Amintiri din copilarie”

Regia şi scenariul: Elisabeta Bostan;

Cu: Ştefan Ciobotăraşu, Ion Bocancea, Corina Constantinescu, Emanoil Petruţ, Nicolae Veniaş, Mircea Constantinescu, Costache Sava, Eliza Petrăchescu

Ora 12.00: “Liceenii in alerta” 

Regia: Mircea Plângău; Scenariul: George Şovu, Mihai Opriş;

Cu: Oana Sârbu, Mihai Constantin, Cesonia Postelnicu, Dana Măgdici, Tamara Buciuceanu, Gheorghe Dinică, Emil Hossu, Marian Râlea, Vasile Muraru, Cosmin Şofron

Ora 18.00: “Adela” 

Scenariul şi regia: Mircea Veroiu;

Cu: Adrian Pintea, Valeria Seciu, Nataşa Raab, George Motoi, Ştefan Sileanu, Florina Luican, Marina Procopie, Jeana Gorea, Florina Lucian

Joi, 6 august:

Ora 10.00: “Tinerete fara batranete” 

Regia şi scenariul: Elisabeta Bostan;

Cu: Emanoil Petruţ, Anna Széles, Mircea Breazu, Carmen Stănescu, Ion Tugearu, Nicolae Secăreanu, Nicolae Brancomir

Ora 12.00: “Titanic Vals”

Regia: Paul Călinescu; Scenariul: Paul Călinescu, Tudor Muşatescu;

Cu: Grigore Vasiliu-Birlic, Kitty Gheorghiu-Muşatescu, Coca Andronescu, Mihai Fotino, Ion Dichiseanu, Mitzura Arghezi, Ion Finteşteanu, Constantin Rauţchi, Horia Căciulescu, Tamara Buciuceanu-Botez, Ştefan Mihăilescu-Brăila, Ion Lucian, Bogdan Muşatescu, Ion Iancovescu, Dinu Ianculescu

 

Ora 18.00: “Domnisoara Aurica” 

Regia: Şerban Marinescu; Scenariul: Eugen Barbu;

Cu: Marga Barbu, Marcel Iureş, Gheorghe Visu, Dan Condurache, Dorel Vişan, Olga Tudorache, Valentin Uritescu

Vineri, 7 august:

Ora 10.00: “Mihail, caine de circ” 

Regia: Sergiu Nicolaescu; Scenariul: Dumitru Carabăţ, Rudiger Bahr;

Cu: Karl Michael Vogler, Ernest Maftei, Sergiu Nicolaescu, Ilarion Ciobanu, Amza Pellea, Ion Besoiu, Vladimir Găitan, Colea Răutu, Mircea Albulescu, Ileana Popovici

Ora 12.00: “Stefan Cel Mare – Vaslui 1475″

Regia: Mircea Drăgan; Scenariul: Constantin Mitru, Mircea Drăgan;

Cu: Gheorghe Cozorici, Gheorghe Dinică, Violeta Andrei, Toma Dimitriu, Geo Barton, Florin Piersic, Ana Széles, Iurie Darie, Sebastian Papaiani, Emanoil Petruţ, Dina Cocea, Colea Răutu, Ioana Drăgan, George Motoi, Draga Olteanu-Matei, Ştefan Velniciuc, Marcel Anghelescu

Ora 18.00:  “Tudor “

Regia: Lucian Bratu; Scenariul: Mihnea Gheorghiu;

Cu: Emanoil Petruţ, George Vraca, Al. Giugaru, Amza Pellea, Lica Gheorghiu, Fory Etterle, Geo Barton, Olga Tudorache, A. Pop Marţian

Sâmbătă, 8 august:

Ora 10.00: “De ce are vulpea coada?”

Regia: Cornel Diaconu; Scenariul: Ion Băieşu;

Cu: Florin Zamfirescu, Magda Catone, Geo Costiniu, Valentin Uritescu, Rodica Mandache

Ora 12.00: “Cenaclul Flacara – Te salut generaţie în blugi” (documentar)

Regia: Cornel Diaconu

Ora 18.00: “Cuibul de viespi” 

Regia şi scenariul: Horea Popescu;

Cu: Tamara Buciuceanu, Coca Andronescu, Ovidiu Iuliu Moldovan, Raluca Zamfirescu, Gheorghe Dinică, Ileana Stana Ionescu, Marin Moraru; Maria Ploae, Tora Vasilescu, Viviana Alivizache, Constantin Diplan, Virginia Mirea, Vasile Muraru, George Constantin, Mircea Albulescu, Alexandru Repan, Aimée Iacobescu, Simona Bondoc

Duminică, 9 august:

Ora 10.00: “Intamplari cu Alexandra”

Regia: Cornel Diaconu; Scenariul: Alexandru Chiriacescu, Cornel Diaconu;

Cu: Mircea Diaconu, Geo Costiniu, Ioana Crăciunescu, Ana Diaconu, Radu Panamarenco

 

Ora 12.00: “Ciprian Porumbescu” 

Regia şi scenariul: Gheorghe Vitanidis;

Cu: Vlad Rădescu, Sebastian Papaiani, Gheorghe Cozorici, Mircea Albulescu, Toma Caragiu, Ion Besoiu, Alexandru Repan, Emanoil Petruţ, Clody Bertola

Ora 18.00: “Despre alte mame”

Regia: Mihai Ionescu, Tiberiu Iordan; Scenariul: Tiberiu Iordan, Silviu Geamãnu, Mihai Ionescu

Cu: Silviu Geamănu, Gavril Pătru, Marius Cordoş, Mihai Baranga, Robert Radoveneanu

 

Asociaţia CineCultura (www.asociatiacinecultura.ro), împreună cu MDV AUDIO STUDIO (www.mdvstudio.ro), a organizat, începând din vara anului 2013, CARAVANA FILMULUI ROMÂNESC, proiect ce s-a derulat la nivel naţional prin cele două secţiuni ale sale: Capodopere ale cinematografiei naţionale şi Cartea şi filmul.

În cei doi ani de existenţă, Caravana filmului românesc s-a oprit în oraşele: Ploieşti, Constanţa, Oneşti, Mangalia, Fălticeni, Alba Iulia, Gura Humorului, Cluj-Napoca, Zalău, Reşiţa, Corabia, Târgu-Jiu, Slatina şi Bucureşti, ajungând la un număr total de aproximativ 44.500 de spectatori şi consemnând 477 de referiri în presa locală şi naţională.

În cadrul Caravanei, toate filmele au fost prezentate la o calitate artistică de excepţie, fiind refăcute ca sunet şi  imagine.

Proiect realizat cu sprijinul CNC – Centrul Naţional al Cinematografiei, UCIN – Uniunea Cineaştilor din România, Arhiva Naţională de Filme; ANF – Arhiva Naţională de Filme; DACIN SARA – Drepturi de Autor în Cinematografie şi Audiovizual – Societatea Autorilor Români din Audiovizual;

Parteneri: Primăria Municipiului Oneşti şi Biblioteca Municipală „Radu Rosetti”;

Sponsor: Next Gen Communications;

Parteneri media: Cinefan, CinemaRx, All About Romanian Cinema  – AARC, Gratuitor, Urban Things, România pozitivă, RoEvents, iFestival.ro, Comunicate de afaceri, Timp Românesc, Prompt Media, Agenţia de Carte, Viitorul Ilfovean, Centrul Român pentru Iniţiativă Socială, Asociaţia Cris, nONGuvernamental, CSR Nest, GEAc, Grădiniţe Bucureşti, Calendarul Copiilor, Melc Codobelc

Parteneri media locali: Radio Connect, RadioTeleviziunea KIT, Ora 25, Monitorul de Trotuş, Oneştiul.ro, OneştiOnline.ro, IloveOneşti.ro, Monichis.ro, CuGhilimele

Website: www.caravanafilm.ro

Actualitate

Meshuggah, nume iconic al scenei metal internationale, vine la ARTmania Festival 2022

Meshuggah, nume iconic si „genre defining” al scenei metal internationale, una dintre zece cele mai importante formatii de hard...

W.A.S.P. va susține un concert special la București

W.A.S.P. va susține pe data de 17.05.2022 un concert special la Romexpo, în București. Evenimentul va face parte din...

Legendara trupa Mercyful Fate vine la ARTmania Festival 2022

Mercyful Fate, una dintre cele mai influente trupe ale scenei metal internationale, creatie a iconicului King Diamond, alege ARTmania...

Concert Pet Shop Boys la Bucuresti

Pet Shop Boys canta la Bucuresti pe 4 iulie la Arenele Romane! Biletele se pun in vanzare joi pe...
- Advertisement -spot_imgspot_img

BECOMING LANDSCAPE microRave în parcul Văcărești.Muzica plantelor și alte situații performative, într-o avanpremieră pentru petrecerile viitorului

Coregrafa Andreea David, alături de colectivul TechnoFields, așteaptă publicul în Parcul Natural Văcărești pentru o serie de întâlniri în...

Placebo in concert la Bucuresti in 2022

Renumita trupa britanica Placebo revine la Bucuresti pe 14 iulie 2022 la Romexpo, in aer liber. Dupa showul sold out de...
- Advertisement -spot_imgspot_img

Ce mai este nou?Citeste
www.roevents.ro

Recomandările redacțieiStiri
www.roevents.ro

X
X
X
X