Astăzi începe Gala Tânărului Actor HOP, ediția 2018

Astăzi, 3 septembrie 2018, începem o nouă ediție a Galei HOP, în sala de spectacole a Complexului Vox Maris Costineşti.

Vă invităm să fiţi alături de tinerii concurenţi, urmărind competiţia în transmisiune live, începând cu orele 16.30 aici:

Zilnic, până în data de 5 septembrie, începând cu ora 17.00 și până la ora 22.30 puteți urmări competiția de la Vox Maris Costinești, în transmisiune live. Dacă nu puteți fi alături de noi în timpul concursului, puteți urmări evenimentul ulterior pe www.galahop.ro.

 

Juriul care va decide laureații Galei HOP 2018 este format din:

FELIX ALEXA – regizor, ROBERTO BACCI – regizor, FLORIN PIERSIC JR. – actor, ANCA SIGARTĂU– actriţă, COSMINA OLARIU – actriță, câştigătoarea Premiului „Ştefan Iordache”, ediţia 2017.

La Costineşti juraţii vor alege câştigătorii din acest an pentru următoarele premii:

Premiul „Ştefan Iordache”, marele premiu al Galei HOP

Premiul pentru cea mai bună actriţă, secţiunea individual

Premiul pentru cel mai bun actor, secţiunea individual

Premiul „Cornel Todea” pentru cea mai bună trupă de actori

Premiul „Sică Alexandrescu”, Premiul special al juriului

 

Alte premii acordate la Gala Tânărului Actor HOP:

  • Premiul „1/10 pentru FILM la TIFF”
    • Premiul pentru prestanță și rostire scenică – acordat de actrița Dorina Lazăr
  • Premiul Vox Maris – acordat câștigătorului Marelui Premiu
  • Premiul Publicului

Publicul poate vota pentru aproape 24 de ore începând cu 5 septembrie, ora 22.00, când se va termina concursul şi până în 6 septembrie, ora 20.00 când va începe festivitatea de premiere. Aflați câștigătorii ediției 21 a Galei HOP în direct !

Partenerul nostru de tradiţie, Societatea Română de Radiodifuziune vă ține la curent cu evoluția evenimentului prin emisiunile „Vorba de cultură” și „Scena și ecranul” . Îi puteți asculta live, de luni (3 septembrie) până vineri (7 septembrie), pe frecvențele Radio România Cultural sau la www.radioromaniacultural.ro, între orele 12:00 și 12:30 și 15.00 – 15.30. Emisiunile vor fi reluate în timpul transmisiunii live a concursului,  în intervalul 20.30 – 21.30.

Pe site-ul www.galahop.ro găsiți programul desfășurării evenimentelor de la Gala Tânărului Actor și fotografii care surprind atmosfera concursului dedicat actorilor aflați la începutul carierei lor artistice.

Nu uitaţi că puteţi afla mai multe despre actorii aflaţi în competiţie accesând http://galahop.ro/votul-publicului-2018/

Puteţi fi alături de ei şi pe contul oficial de Facebook al Galei (https://www.facebook.com/GalaHopGalaTanaruluiActor) şi pe contul oficial de YouTube al UNITER (UNITER ROMANIA).

 

 

 

PROGRAM

VOX MARIS GRAND RESORT, COSTINEŞTI

GALA TÂNĂRULUI ACTOR HOP 2018

 

 

Luni, 3 septembrie 2018

08.00 – 09.00    Workshop Kineto, coordonat de Andrei Flaviu Fălcușan

10.00 – 13.00    Poezie, prozodie şi tehnica subtextului – atelier de rostire a poeziei, coordonat de actorul Ion Caramitru

14.30 – 16.30    Coaching in Performing Art – sesiuni de coaching individual

16.30   Deschiderea Galei HOP 2018

17.00   Concurs proba impusă

Norbert Boda, Rusalina Bona, Tiberiu Enache, Vlad Nicolici, Beatrice Rubică, Radu Catană, Ada Dumitru, Andrei Han, Alexandru Mihai Popa, Andrei Nedelea

18.30   Concurs secţiunea individual

Alexandru Banciu, Nadina Cîmpianu, Ana Olaș, Maria Teișanu, Cătălin Nicolau

21.30   Concurs secţiunea grup

Acum se improvizează!, după Astă seară se improvizează de Luigi Pirandello, cu: Rusalina Bona, Carla Mihai, Cezara Munteanu, Andrei Nedelea şi Vlad Nicolici

22.00   Spectacol invitat

Crud, spectacol în cadrul proiectului teatral independent After Hop, dezvoltat de platforma culturală Frilensăr. Cu: Adriana Aldea, Adrian Dima, Alex Cătănoiu, Cosmina Olariu, Oana Predescu, Alex Popa, Paul Radu, Eliza Teofănescu, Ștefan Craiu, Tiberiu Enache, Tudor Morar, Nicole Burlacu, Irina Sibef; regie: Ștefan Lupu și Daniel Chirilă, scenariu: Daniel Chirilă, coregrafie: Ștefan Lupu, scenografie: Andreea Tecla, costume: Maria Mădălina Niculae

 

Marți, 4 septembrie 2018

08.00 – 09.00    Workshop Kineto, coordonat de Andrei Flaviu Fălcușan

10.00 – 13.00    Poezie, prozodie şi tehnica subtextului – atelier de rostire a poeziei, coordonat de actorul Ion Caramitru

14.30 – 16.30    Coaching in Performing Art – sesiuni de coaching individual

14.30 – 16.30    Aproape totul… despre casting – întâlnire cu Florentina Bratfanof – Casting Director

16.30 – 17.00    Encounter – Meeting Point

17.00   Concurs proba impusă

Maria Teodora Filip, Adrian Loghin, Alex Macavei, Carla Mihai, Alice Cora Mihalache, Claudia Moroșanu, Cezara Munteanu, Ana–Maria Pop, Dan Pughineanu, Bogdan Ujeniuc

18.30   Concurs secţiunea individual

Norbert Boda, Beatrice Rubică, Ada Dumitru, Alexandru Mihai Popa, Tiberiu Enache,

Andreea Tănase

 

21.30   Concurs secţiunea grup

Schist, după Omul cu floarea în gură de Luigi Pirandello, cu: Radu Catană şi Adrian Loghin

22.00   Spectacol invitat

9 piese remixate – concert Alex Ștefănescu

 

 

Miercuri, 5 septembrie 2018

08.00 – 09.00    Workshop Kineto, coordonat de Andrei Flaviu Fălcușan

10.00 – 13.00    Poezie, prozodie şi tehnica subtextului – atelier de rostire a poeziei, coordonat de actorul Ion Caramitru

14.30 – 16.30    Coaching in Performing Art – sesiuni de coaching individual

14.30 – 16.30    Aproape totul… despre casting – întâlnire cu Florentina Bratfanof – Casting Director

16.30 – 17.00    Encounter – Meeting Point

17.00   Concurs proba impusă

Cătălin Asanache, Alexandru Banciu, Nadina Cîmpianu, Cezara Munteanu, Cătălin Nicolau, Ana Olaș, Andreea Tănase, Maria Teișanu

18.30   Concurs secţiunea individual

Ana–Maria Pop, Maria Teodora Filip, Dan Pughineanu, Alice Cora Mihalache, Claudia Moroșanu, Cătălin Asanache

21.30   Concurs secţiunea grup

Suicidalcolaj de povestiri scurte de Luigi Pirandello din volumul Poveşti despre  sinucidere, cu: Norbert Boda, Andrei Han, Alex Macavei, Maria Teișanu, Bogdan Ujeniuc

22.00 Spectacol invitat

Vorbe, vorbe, vorbe… recital susţinut de Ion Caramitru, invitat special violoncelistul Adrian Naidin

 

 

Joi, 6 septembrie 2018

08.00 – 09.00    Workshop Kineto, coordonat de Andrei Flaviu Fălcușan

10.00 – 13.00    Poezie, prozodie şi tehnica subtextului – atelier de rostire a poeziei, coordonat de actorul Ion Caramitru

14.30 – 16.30    Coaching in Performing Art – sesiuni de coaching individual

16.30 – 17.00    Encounter – Meeting Point

18.00    Spectacol invitat

                                Freak Show – one man show Florin Piersic Jr.

19.00    Spectacol final – concurenții HOP 2018, coordonaţi de Daniel Chirilă

20.00   Festivitatea de decernare a premiilor

21.30    Petrecerea Galei

 

Social

9,341FansLike
10FollowersFollow
109FollowersFollow
92SubscribersSubscribe

Publicitate

Html code here! Replace this with any non empty raw html code and that's it.

ULTIMELE ȘTIRI

GBOB Romania

CUPRINS: 1. Semifinala GBOB Oltenia 2016. ULTIMELE DETALII 2. PREMIU GBOB. Universal Music a lansat noul album Invader 3. PREMIU GBOB. Life On Mars la BlajAlive2017 4. REVISTA PRESEI 5. ÎNSCRIE-TE ACUM...

Revolve Dance Festival

Primul festival pentru perfecționarea viitorilor profesioniști și profesorilor din lumea baletului și dansului contemporan, are loc intre 18-25 iunie 2017, la Palatul Universul, București Revolve...

Ultima strigare pentru bilete la Maximum Rock Festival 2015

Luni (10.08.2015), ultima zi in care se mai pot achizitiona bilete la pretul promotional de 89 lei pentru Maximum Rock Festival! Maximum Rock Festival 2015 este...

Astazi este ultima zi cu bilete promotionale la concertul Enter Shikari

Astazi (marti - 25. august) este ultima zi in care mai puteti achizitiona bilete la pretul promotional de 55 de lei. Dupa aceasta bata,...

“O femeie singură”, cu Andreea Bibiri, al Teatrului de Artă București, invitat la Festivalul Internațional de Teatru Turda, 2018

Duminică, 8 iulie, de la ora 17.00, spectacolul "O femeie singură" de Dario Fo și Franca Rame, one woman show cu Andreea Bibiri, se...